Jesteś tutaj

Adwentowe Spotkanie Pokoleń oraz odwiedziny chorych

W dniu 14 grudnia 2014 roku o godz. 15:00 już po raz piąty odbyło się Adwentowe Spotkanie Pokoleń i z roku na rok jest nas coraz więcej. W tym roku w spotkaniu brało udział około 80 osób dorosłych oraz około 40 dzieci.

Na Adwentowe spotkanie przyjechali zaproszeni goście min. ks. proboszcz Andrzej Kowolik, a w imieniu burmistrza Strzelec Opolskich był Kierownik Referatu Rolnictwa Gminy Strzelce Opolskie Bernard Kusidło.

Na początku Przewodnicząca Rady Sołeckiej Pani Danuta Cichoń przywitała wszystkich oraz przedstawiła przebieg spotkania a także podziękowała wszystkim sponsorom oraz tym którzy przyczynili się do organizacji tego spotkania.
Później - Emilia John przeczytała tekst przygotowany przez panią Danutę Cichoń, pt. ? List do Św. Mikołaja?
Tradycyjnie podczas spotkania najmłodsze pokolenie przygotowywało ozdoby choinkowe wedle własnej fantazji.
Dzieci miały do dyspozycji pierniczki z masy solnej,zostały one pokolorowane pisakami ,kredkami i zawieszone na choince.
Z papieru powstały kolorowe łańcuchy, które przepasały całą choinkę oraz serduszka i inne piękne ozdoby.
Na drzewku nie zabrakło też cukierków i świecących lampek.
I tak umilając sobie czas dzieci przyozdobiły do końca spotkania całą choinkę.
Starsze pokolenia natomiast podziwiały dzieła najmłodszych milusińskich przy gorących napojach, grzańcu, ciastach i piernikach oraz łazankah postnych przygotowanymi specjalnie na tą okazję.
Nasz zespół teatralny Zjednoczone Siły Rozmierki i Jędryń, jak zawsze niezawodny, dostarczył rozrywki uczestnikom spotkania swoim występem pod tytułem ?Bajka o chamtolu?- w reżyserii Pani Danuty Cichoń. Spotkanie umilił święty Mikołaj, który przybywa co roku na Adwentowe Spotkanie Pokoleń.
Święty pytał, co nowego we wsi słychać, czy jest lepiej czy gorzej niż poprzednio i jak się sprawują sołtys oraz rada sołecka a nie wolno było kłamać ponieważ Mikołaj to wszystko widzi.
A że święty lubi dzieci, to najmłodszych obdarował słodyczami. Dzieci ustawiły się w kolejce po słodycze oraz odwdzięczyły mu się wierszami i piosenkami. Po słodkości ustawiły się też osoby dorosłe , w zamian za śpiewanie kolęd w różnych pozycjach-na kolanku,na jednej nodze,z rękami do góry ,itp.
Następnie nasi radni Zofia Habasz i Rajmund Hudzik przysięgali na brodę świętego pełnić sumiennie swoje obowiązki.

Po wizycie świętego przyszedł czas na przypomnienie sobie tego, jak to z dziecięcej perspektywy wyglądały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, nasza przewodnicząca pytała zebranych co chcieliby dostać pod choinkę.
Następnie przyszedł czas na wieszanie bombek na choince przez zasłużone dla naszej wsi osoby i gości którzy życzyli wszystkim wesołych świąt oraz wszystkiego dobrego w nowym roku.
Nie obyło się to beż życzeń świątecznych i noworocznych, oraz podziękowań dla osób, które poświęcały swój czas na rzecz przygotowania różnych imprez i spotkań.
I tak bombki wieszali: ks. proboszcz Andrzej Kowolik, Bernard Kusidło, Józef Suchan, sołtys Joachim Kaczmarczyk i Gabriela Misz, a zaszczytne włożenie szpicy na choinkę przypadło Norbertowi Kusidłe.
Aby tradycji stało się za dość przy zgaszonym świetle wszyscy dzielili się opłatkami zaśpiewali kolędę ?Cicha noc? i życzyli sobie nawzajem Wesołych , Zdrowych i Błogosławionych Świąt.
I tak w miłej i już prawie świątecznej atmosferze przy adwentowej muzyce uczestnicy spotkania spędzili resztę wieczoru wspominając jak to było,, piyrwi?.(dawno za ich czasów).
Organizatorzy nie zapomnieli o chorych z naszej wsi których co miesiąc odwiedza ks. proboszcz Andrzej Kowolik. Dla nich zostało przygotowane 25 paczek z słodkościami i owocami.

W niedzielę we wczesne popołudnie przed Spotkaniem adwentowym pokoleń nasi przedstawiciele wsi Joachim Kaczmarczyk ? sołtys wsi Rozmierka i Józef Suchan ? Lider Odnowy Wsi, odwiedzili chorych którzy nie mogli być na tym spotkaniu życząc im wszystkiego dobrego w nadchodzącym nowym roku, przede wszystkim zdrowia .
Chorzy widząc naszą pamięć ze wzruszeniem i łzami w oczach serdecznie dziękowali
Ta nasza pamięć o nich dodawała im nadziei na lepsze jutro. Jest to piękny gest mówili ? iż są jeszcze osoby które pamiętają o starszych a zwłaszcza o chorych ? prosili przekazać serdeczne podziękowania za wspaniałomyślność a przede wszystkim za pamięć ? co czynimy.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów, dla Danuty Cichoń, Alicji Suchan, naszego sołtysa Joachima Kaczmarczyka, Józefa Suchana, dla wszystkich Pań, które pomogły w organizacji spotkania oraz dla wszystkich, których nie w sposób wymienić serdeczne podziękowania dla naszego Księdza Proboszcza.

Odwiedziny chorych oraz Adwentowe spotkanie pokoleń zorganizowano dzięki wsparciu Sołtysa i Rady Sołeckiej z Rozmierki, świetlicy wiejskiej oraz Grupy Odnowy Wsi, DFK Rozmierka i mieszkańców.

Przekazujemy naszemu młodszemu pokoleniu kultywowanie tradycji, integracji międzypokoleniowej oraz pamięci o innych.

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik