Jesteś tutaj

Adwentowe Spotkanie Pokoleń w Rozmierce

W niedzielne popołudnie 13 grudnia 2015 r. już po raz szósty odbyło się Adwentowe Spotkanie Pokoleń w świetlicy w Rozmierce.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitała wszystkich uczestników przez Przewodnicząca Rady Sołeckiej Danuty Cichoń.
Następnie przewodnicząca przedstawiła plan spotkania oraz działalność Fundacji Aktywni w Regionie Grupy Górażdże.
Tradycyjnie najmłodsze pokolenie przygotowywało ozdoby choinkowe wedle własnej fantazji.
Dzieci miały do dyspozycji piernik z masy solnej, kredki farby papier kolorowy oraz inne materiały z których powstały piernikowe zawieszki na choinkę.
Z papieru powstały kolorowe łańcuchy, które przepasały całą choinkę oraz serduszka i inne piękne ozdoby.
Natomiast z folii aluminiowej powstały cukierki, które dopełniły całości. I tak umilając sobie czas dzieci przyozdobiły do końca spotkania całą choinkę.
Materiały na ozdobienie choinki przygotowała świetlicowa Gabriela Misz oraz Alicja Suchan i Danuta Cichoń.
Natomiast starsze pokolenie podziwiały dzieła najmłodszych milusińskich przy gorących napojach, grzańcu, ciastach, kulebiaku z kapustą i grzybami oraz barszczu przygotowanymi specjalnie na tą okazję.
Później wystąpił nasz amatorski teatr z Rozmierki i Jędryń ze sztuką komediową pt. ?Piekło i niebo?.
Członkowie teatru wszystkich uczestników rozbawili do łez. W sztuce wystąpiły diabły i anioły oraz gospodyni domowa z dwoma pociechami.
Spotkanie umilił jak zawsze święty Mikołaj, który przybywa co roku na Adwentowe Spotkanie Pokoleń.
Święty pytał, co nowego we wsi słychać, czy jest lepiej czy gorzej niż poprzednio i jak się sprawuje Sołtys oraz Rada Sołecka.
Nie mogli kłamać, bo Mikołaj wszystko wiedział.
A że Mikołaj lubi dzieci, to najmłodszych obdarował słodyczami. Dzieci ustawiły się w kolejce po słodycze oraz odwdzięczyły mu się wierszami i piosenkami.
Przed oblicze Świętego Mikołaja zostali wezwani ks. Proboszcz, nasz Sołtys, Norbert Kusidło, Józef Suchan, Józef Kachel, którzy musieli zaśpiewać albo powiedzieć wierszyk, żeby dostać prezent. Na sam koniec została wezwana przewodnicząca Rady Sołeckiej, żeby zasłużyć na prezent od Mikołaja musiała powiedzieć wierszyk o świętym.

Potem przyszedł czas na wieszanie bombek na choince przez zasłużone dla naszej wsi osoby i gości. Bombki na choinkę zawiesili: ks. prob. Andrzej Kowolik, sołtys Joachim Kaczmarczyk, Norbert Kusidło, Józef Suchan, pani Krupa i Alicja Suchan, a zaszczytne włożenie szpicy na choinkę przypadło naszej dyrektor przedszkola w Rozmierce Grażynie Szklorz.
Następnie uczestnicy złożyli sobie życzenia świątecznych i noworocznych oraz złożono podziękowania dla osób, które poświęcały swój czas na rzecz przygotowania różnych imprez i spotkań.
Aby tradycji stało się za dość przy zgaszonym świetle wszyscy zaśpiewali kolędę ?Cicha noc?.
Potem uczestnicy łamali się opłatkami i złożyli sobie życzenia Świąteczno-Noworoczne.
I tak w miłej i świątecznej atmosferze przy adwentowej muzyce uczestnicy spotkania spędzili resztę wieczoru wspominając jak to było ?piyrwi? (dawno za ich czasów).
Organizatorzy nie zapomnieli o chorych z naszej wsi, których co miesiąc odwiedza ks. prob. Andrzej Kowolik. Dla nich zostało przygotowanych 28 paczek za słodkościami.
Paczki zostały doręczone w niedzielne popołudnie przez sołtysa Joachima Kaczmarczyka, Józefa Suchana i Norberta Kusidło.
Czas adwentowy uczestnicy spotkania przeżyli w nastroju przedświątecznym we wspólnym gronie z mieszkańcami naszej wioski ? tymi najmniejszymi ? nieco starszymi, już dojrzałymi oraz tymi najstarszymi a także zaproszonymi gośćmi.
Mikołajki i Adwentowe Spotkanie Pokoleń zostało zorganizowane dzięki Fundacji Aktywni w Regionie Grupy Górażdże w ramach projektu pt. ?Integracja mieszkańców wsi Rozmierka w Czasie adwentowym na przykładzie Mikołajek oraz Adwentowego spotkania pokoleń z pamięcią o chorych mieszkańcach wsi?.

W tym roku w spotkaniu brało udział około 60 osób dorosłych oraz około 40 dzieci. W spotkaniu uczestniczyli goście: m. in. ks. prob. Andrzej Kowolik i dyrektor przedszkola w Rozmierce Grażyna Szklorz.
Mikołajki w kościele, Adwentowe Spotkanie Pokoleń i odwiedziny chorych zostały zorganizowano dzięki wsparciu Fundacji Aktywni w Regionie Grupy Górażdże, ks. prob. Andrzeja Kowolika, Sołtysa i Rady Sołeckiej Grupy Odnowy Wsi, DFK i mieszkańców Rozmierka.
Opracował: Józef Suchan

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik