Jesteś tutaj

Dwadzieścia lat minęło?

To już dwadzieścia lat jak zespół ?Silesia? z Rozmierki śpiewa i tańczy. Dnia 6 października 2012 r. w Szymiszowie zorganizowano z tej okazji festyn integracyjny Mniejszości Niemieckiej pt. ?Kultura niemiecka na przykładzie działalności zespołu Silesia ? Jubileusz XX ? lecia."

Impreza odbyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym Sabiny i Dariusza Król w Szymiszowie. Festyn otworzył Henryk Rudner przewodniczący z DFK Strzelce Opolskie. Przywitał serdecznie wszystkich uczestników imprezy oraz przybyłych gości: Damiana Spielvogla ? założyciela zespołu, Natalię Przybyla ? współzałożycielkę zespołu oraz Tadeusza Goca ? burmistrza Strzelec Opolskich i Józefa Swaczynę ? starostę powiatu strzeleckiego.

W biesiadnym namiocie zebrało się blisko 400 osób. Przy kawie i kołaczu przysłuchiwali się występującym zespołom Mniejszości Niemieckiej oraz kabaretu z Gliwic. Gwiazdą festynu był zespół ?Silesia? z Rozmierki, który pokazał publiczności tańce z całego okresu swojej działalności. Młodsze dzieci także zaprezentowały swoje tańce. Na zakończenie zespół ?Silesia? w swoim najstarszym składzie przedstawił stare bawarskie tańce oraz zaśpiewał piosenkę z zapalonymi świecami ?Sierra madre". Każdy występ publiczność nagradzała gromkimi brawami. Szczególnie w pamięci zapadł wszystkim występ duetu: Simony i Denisa z Warmątowic oraz Mateusza Trolla z Łącznej (woj. Śląskie), który pokazał humor śląski oraz prowadził imprezę.
Przedstawiono także krótką historię zespołu ?Silesia?. Pod namiotem biesiadnym wystawiono zdjęcia w dużym formacie oraz dyplomy i puchara, które otrzymał zespół w ciągu dwudziestu lat działalności. Uczestnicy mogli poznać działalność od samego początku istnienia do dziś.

Dla najmłodszych, szczególną atrakcją były przejażdżki bryczkami zaprzęgniętymi końmi. Wszyscy mogli korzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Była kiełbasa z rożna, grochówka, a dla piwoszy - piwo. Atrakcją był ponadto pieczony świniak. Chętni mogli sami piec kiełbaski przy ognisku.

Bawili się wszyscy, a atmosfera była gorąca zarówno wśród młodych, jak i starszych gości. Wspólne biesiadowanie zakończyło si przy śląskich i niemieckich piosenkach.
Festyn prowadzili: Bożena Tarlińska, Rafał Kusidło oraz Mateusz Troll.

Organizatorem był Zarząd Gminny DFK w Strzelcach Opolskich przy współudziale DFK Rozmierka, Strzelce Opolskie i Szymiszów Wieś.
Festyn został współfinansowany z projektu ze środków Republiki Federalnej Niemiec ? Konsulatu w Opolu i Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich.

Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik