Jesteś tutaj

Festyn Drzewka Majowego ? Maibaum i Dzień Strażaka w Rozmierce

Maibaum w Rozmierce

W sobotnie popołudnie 4 maja 2013 r. rozpoczął się Festyn Drzewka Majowego w Rozmierce. A jeszcze wczoraj (piątek) niebo było mocno zachmurzone i padał obfity deszcz.
Aura była bardzo nieprzyjemna. Organizatorzy, ale też mieszkańcy i goście mieli pełne obawy o przebieg festynu.
Prawie wszyscy się modlili o lepszą pogodę. Na szczęście w sobotnie południe się przejaśniło niebo i kamień z serca spadł.
Modlitwy zostały wysłuchane.
Bóg się zlitował nad naszą Rozmierką.
O godz. 15.00 w dobrych humorach ruszył z pod krzyża przy skrzyżowaniu ul. Strzeleckiej, Polnej i Powstańców Śląskich barwny pochód niesienia Drzewka Majowego w stronę obiektu sportowego we wsi. W trakcie marszu przygrywała orkiestra strażacka.

Po przybyciu na miejsce sołtys Joachim Kaczmarczyk i przewodnicząca rady sołeckiej Danuta Cichoń serdecznie przywitali wszystkich uczestników i gości.
Wśród gości był między innymi burmistrz Tadeusz Goc. Potem strażacy ustawili Drzewko Majowe za co otrzymali od wszystkich gromkie brawa.

Następnie dzieci z przedszkola i z szkoły podstawowej zaprezentowały swoje wspaniałe występny na scenie.

Zespół Silesia pokazał swój kunszt w zaplataniu Drzewka Majowego oraz zaprezentował swoje tańce dużej publiczności.

Odbyły się także zawody żonaci kontra kawalerowie.
Zawodnicy startowali w zwijaniu na drążek przywiązanej butelki napełnioną wodą, strzelanie piłki do bramki nakrętką zamocowaną na wstążce u pasa, rozbijanie glinianych garnków cepem i przeciąganie liny. Po wszystkich konkurencjach był remis. Obie drużyny otrzymały po beczce piwa.

Do późnych godzin nocnych biesiadników bawił zespół muzyczny Tercet.
Młodzi i starsi tańczyli i śpiewali, a także uczestniczyli w konkursach z nagrodami.
Uczestnicy wspaniale się bawili w rytmach muzyki.

Dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej i zespół Silesia otrzymały pamiątkowe dyplomy podziękowania i słodycze od organizatorów festynu.
Pamiątkowe dyplomy otrzymali także nasi strażacy oraz Alfred Zimoń za społeczną działalność za rzecz wsi i współpracę oraz współorganizowaniu imprez i festynów w Rozmierce.

Festyn Drzewka Majowego odbył się razem ze Świętem Strażaków.
W Dzień Świętego Floriana o godz. 18.00 w kościele w Rozmierce ks. prob. Andrzej Kowolik odprawił mszę św. w intencji strażaków i ich rodzin.
Po mszy strażacy przy akompaniamencie strażackiej orkiestry udali się na obiekt sportowym. Tu bawili się do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy przygotowali coś na podniebienia biesiadników. Bez dobrego jedzenia nie dobrej imprezy. Była kiełbasa i przypieczony chleb z grilla, wspaniała grochówka, zimne piwo, napoje chłodzące oraz ciasto, kawa i herbata.
Organizatorami festynu byli: Sołtys, Radą Sołecka, Grupa Odnowy Wsi, Ochotnicza Straż Pożarna i DFK Rozmierka.
Festyn prowadziła Danuta Cichoń.

Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik