Jesteś tutaj

inż. arch. Zygmunt ?Ziggy? Malinowski (1930 ? 2012). Architekt kościoła w Rozmierce

inż. arch.  Zygmunt ?Ziggy? Malinowski (1930 ? 2012)

Zygmunt Malinowski urodził się 5 marca 1930 r. we Lwowie jako syn Adama i Pauliny z d. Sikora. Dzieciństwo i młodzieńcze lata spędził z rodziną we Lwowie. Po wojnie w wyniku wysiedlenia na mocy układów międzynarodowych razem z rodziną musiał w 1945 r. opuścić ukochany Lwów ? jak się okazało na zawsze.
Rodzina Malinowskich osiedliła się w Gliwicach. Tutaj Zygmunt Malinowski ukończył szkołę średnią. Następnie podjął naukę na Politechnice Wrocławskiej na wydziale architektury.
Po otrzymaniu dyplomu architekta podjął pracę we Wrocławiu. Pracował przede wszystkim przy odbudowie zniszczonych przez Niemców i Rosjan w czasie wojny kościołów, kaplic, zamków i pałaców. Był także projektantem wielu obiektów.

Był żonaty z Ireną Lasończyk (ur. 1931 r. w Starych Tarnowicach). Ślub miał miejsce w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rozmierzy.
Zygmunt Malinowski zaprojektował kilka kościołów i kaplic, w tym także kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rozmierce. Jego projekt został wybrany do realizacji w wyniku konkursu przeprowadzony przez Kurię Biskupią w Opolu.

W 1989 r. razem z żoną Ireną wyjechali na stale do Vancouver w Kanadzie. Będąc na emeryturze pomagał nadal w realizacji projektów innym architektom. Zygmunt ?Ziggy? Malinowski był bardzo lubiany i ceniony w swojej pracy.

Inż. arch. Zygmunt ?Ziggy? Malinowski zmarł 19 stycznia 2012 r. mając prawie 82 lata. Nabożeństwo żałobne odbyło się w kościele parafialnym w Vancouver w Kanadzie. Następnie żałobnicy spotkali się w sali, gdzie liczni jego przyjaciele zmarłego wspominali. Wdowa Zygmunta ?Ziggy? Malinowskiego jednak zdecydowała, że jego prochy spoczną w parafii Rozmierz, gdzie był związany rodzinną koligacją ale także zrealizowano jego projekt kościoła Rozmierce.
W sobotę dnia 22 września 2012 r. odprawiono mszę żałobną. Następnie prochy spoczęły w grobie teściów Jana i Lucji Lasończyk oraz dziadków (małżonki) Konstantego i Cecylii Lasończyk na cmentarzu w Rozmierzy. W uroczystością przewodniczył ks. prob. Andrzej Kowolik.

Opracował: Piotr Smykała
Dziękuję Irenie Malinowskiej i Helenie Lasończyk za przekazanie zdjęć i informacji o Zygmuncie Malinowskim.

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik