Jesteś tutaj

Kanonizacja dwóch wielkich papieży

Papież święty Jan Paweł II
Papież święty Jan Paweł II

W niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie odbyła się kanonizacja dwóch wielkich papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II.
Do Wiecznego Miasta na uroczystość przybyło setki tysięcy pielgrzymów z Polski i z całego świata. We wszystkich świątyniach zostały odprawione msze św. w intencji Jana XXIII i Jana Pawła II.

Dla nas najbardziej jest znany ojciec święty Jan Paweł II. Był u nas 21 czerwca 1983 r. na Górze św. Anny.
Z naszej parafii ale też z całego województwa i kraju przybyło tłumy wiernych. Dla wielu to było jedyne spotkanie z Janem Pawłem II.
Papież w tym dniu koronował obraz Matki Boskiej Opolskiej, z wiernymi odprawił Nieszpory i poświęcił kilka kamieni węgielnych budujących się świątyń. W tym czasie w naszej parafii budowano kaplicę pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Jędryniach. Kamień węgielny przygotował zakład kamieniarski Bernarda Knapika z Gąsiorowic. Pielgrzymka z kamieniem węgielnym odbywała się w dwóch etapach, najpierw samochodem, a potem pieszo od Szymiszowa niesiony przez Łucję i brata Franciszka Kachel, Józefa Raitora i Antoniego Piontka na Górę św. Anny, gdzie dostarczono go przed ołtarz. Stało się tak, bo drogi były zablokowane przez samochody i autokary oraz rzesze wiernych. Wiele osób, żeby się dostać na Górę św. Anny szła pieszo dróżkami polnymi a także polami i łąkami. Na Górę św. Anny niemal z każdej strony szli liczni wierni. Był to widok niesamowity. Nad bezpieczeństwem około miliona wiernych czuwał sztab medyczny ale także służba bezpieczeństwa, która zakamuflowała się wśród wiernych. Na wypadek interwencji było przygotowanych kilka tysięcy milicjantów.
Opracował: Piotr Smykała

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik