Jesteś tutaj

Kapliczka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Strzeleckiej

Kapliczka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Rok 2008

Za min powstała kapliczka, przedtem stała dzwonnica wiejska, którą postawiono w XVIII wieku. Według mapy z 1827 r. dzwonnica stała po przeciwnej stronie przy obecnej posesji od Poloka.
Dzwonnica u podstawy jest kwadratowa, murowana z kamienia wapiennego, polnego i cegły, z sklepieniem żeglastym, otynkowana od środka i na zewnątrz. Na zewnątrz dzwonnica jest rozdzielona gzymsem na dwie kondygnacje. W wnęce znajduje się stara figura św. Jana Nepomucena. Wejście i okna zamknięte łukiem półkolistym, lekko nadwieszonym. Dach jest namiotowy, dwukondygnacyjny opierzony blachą, na szczycie znajduje się krzyż metalowy. Na dzwonnicy jest założony mały dzwon pochodzący z 1948 roku.

Do dzwonnicy w latach 1922 ? 1923 została dobudowana część sakralna do odprawiania nabożeństw. Część ta została zbudowana z inicjatywy ówczesnego sołtysa Józefa Kapicy (Josef Kapitza), który w latach 1921 ? 1927 był sołtysem we wsi. Przy budowie pomagali mieszkańcy wioski. Została zbudowana z cegły i kamienia wapiennego, jest otynkowana, z dwoma oknami, dach dwuspadowy kryty dachówką, w szczycie jest umieszczony metalowy krzyż. Sołtys osobiście wypalał cegłę z gliny wydobytej na ?Pioskach? i ?Rudzinkach? w Rozmierce. Była wykonana w cegielni położonej w lesie, która należała do Alfreda Grafa Strachwitz.

W ołtarzu kiedyś wisiał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przywieziony przez Józefa Kapicę (Josef Kapitza) z pielgrzymki na Jasną Górę. Obraz został oprawiony u szklarza w Strzelcach Wielkich (Gross Strehlitz). Obecnie jest nowszy i mniejszy obraz Matki Jasnogórskiej. Ołtarz zbudowany z cegły, otynkowany, z przodu inskrypcja znaku Chrystusa, nakryty obrusem. Z lewej strony ołtarza jest figura Chrystusa Króla, a z prawej strony Matki Boskiej ofiarowane przez rodzinę Długosz w pewnej intencji.

Kapliczka była wielokrotnie remontowana przez mieszkańców Rozmierki z pomocą proboszcza z Rozmierzy, ostatni remont został wykonany w latach 2005 ? 2007. Remont dachu wykonali dekarze Karol i Grzegorz Knapik z Krośnicy, a mury i wnętrze kapliczki wyremontowali społecznie mieszkańcy wsi.

Od pokoleń w Rozmierce w kapliczce jest figura św. Jana Nepomucena ? świętego w dawnych czasach bardzo popularnego na Śląsku i w Czechach. Dawniej do świętego Jana Nepomucena nasi przodkowie regularnie modlili się i prosili o łaski. W dzisiejszych czasach ten święty jest trochę zapomniany.
Z czasem figura znajdująca się w Rozmierce wyniszczała i była tak brudna, że po remoncie kapliczki została przeniesiona w inne miejsce.
Po kilkunastu latach członkowie Grupy Odnowy Wsi we współpracy z proboszczem Rozmierzy ks. Andrzejem Kowolikiem, w 2012 roku zdecydowali się na renowację figury. Jej odnowienia podjęła się konserwator zabytków Dorota Gryczewska z Sidziny. Wykonano także ozdobną kratę do niszy, w której znajduje się święty.
Dnia 20 maja 2012 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i przeniesienia figury św. Jana Nepomucena. W trakcie nabożeństwa majowego figura została na nowo poświęcona, a zgromadzeni wierni modlili się i śpiewali do św. Jana Nepomucena. Potem czterech strażaków OSP w asyście członków zespołu ?Silesia? oraz licznych wiernych uroczyście przeniosło figurę w procesji na stare miejsce w kapliczce. Renowację figury sfinansowano z datków mieszkańców i funduszy z zewnątrz. Prace zostały dofinansowane przez Fundację "Aktywni w Regionie" - Grupa Górażdże.

Rozmierka nie posiadała kościoła do 1982 roku. W kapliczce odprawiano nabożeństwa maryjne w maju i różańcowe w październiku, a od 1980 roku regularnie co czwartek odprawiano Mszę Świętą w której uczestniczyli liczni mieszkańcy. Przez długie lata kapliczką opiekowała się Hildegarda Kaczmarczyk mieszkanka Rozmierki, która z wielkim zaangażowaniem sprzątała, stroiła i dbała o kapliczkę. Dzwonnica jest z jednych najstarszych obiektów na terenie wsi. Po dzień dzisiejszy przechodzący mieszkańcy obok kapliczki czynią znak krzyża i też wchodzą się pomodlić. Kapliczką opiekuje się dzisiaj rodzina Zimoń.

Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik