Jesteś tutaj

Krzyż na Pasterniku

Krzyż na Pasterniku
Krzyż na Pasterniku

Krzyż został postawiony w XIX wieku na mogile zmarłych na zarazę z Rozmierki, Jędryni i Podborzan oraz być może z innych miejscowości. Ze względu na piaszczysty i oddalony od zabudowań teren, ludzie postanowili grzebać zmarłych w masowych grobach, w wyniku tego powstało wielkie cmentarzysko. Krzyż stał już w czasie panującej zarazy. Po wielu latach zbutwiał i było trzeba wymienić na nowy.

Przed 1914 rokiem Piotr Urbańczyk (Peter Urbantzyk 1876 ? 1966) miał sen o krzyżu. Według snu miał on postawić nowy krzyż. Jeśli wykona to zadanie nie pójdzie na wojnę i nie zginie na froncie. W rzeczywistości został powołany do armii niemieckiej, ale zachorował na malarię i został zwolniony do domu. Jako wotum wdzięczności z ocalenie życia postawił duży drewniany krzyż, który tam stał do lat 60-tych XX wieku.

Za czasów ks. Alojzego Budnioka (1923 ? 1975) drewniany krzyż zastał zastąpiony nowym krzyżem drewnianym. W 1983 roku rodzina Urbańczyka odnowiła krzyż. Został wystawiony betonowy. Do dziś rodzina Urbańczyk opiekuje się krzyżem.

Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik