Jesteś tutaj

Książka ?Dzieje pożarnictwa na ziemi strzeleckiej 1863-2013? nagrodzona w Warszawie

Od dziewięciu lat Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie organizuje konkurs na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa.
Na konkurs zgłaszane są książki, opracowania, monografie, prace magisterskie o tematyce pożarniczej z całej Polski.

W środę 10 grudnia 2014 r. Komisja Historyczna w składzie: prof. dr hab. Piotr Matusak ? przewodniczący, dr Janusz Gmitruk, dr Rafał Dmowski, dr Grażyna Korneć, dr Anna Przybylska, dr Eugeniusz Walczak i Stefan Mikołajczak po dokonaniu oceny tegorocznych prac przesłanych na konkurs wyłoniła tegorocznych zwycięzców.

Edward Dalibóg i Piotr Smykała zostali laureatami II nagrody w IX Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa za książkę ?Dzieje pożarnictwa na ziemi strzeleckiej 1863-2013?.
Nagroda jest tym bardziej cenna, że na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac z całego kraju, a nagrodzono jedynie kilkanaście, w tym naszą, jako jedyną z Opolszczyzny.

Spotkanie w Warszawie stało się również okazją do wymiany doświadczeń z zakresu badań historycznych, sposobów zdobywania materiałów archiwalnych, zgłaszania pomysłów i postulatów do komisji historycznej.
Na koniec uroczystości przybył Święty Mikołaj, który wręczył prezenty świąteczne.

Nasza książka jest pierwszą taką publikacją o strażach pożarnych z terenu powiatu strzeleckiego.
Na 348 stronach opisano dzieje pożarnictwa od najstarszych czasów do współczesności.
Umieszczono w niej wiele nieznanych dotychczas informacji oraz zdjęć wraz opisem istniejących i nieistniejących jednostek, pożarów i innych zdarzeń, stopni i funkcji strażackich, związków sikawkowych, statutów związkowych, sikawek, działalności kulturalnej, weterani pożarnictwa w powiecie, struktury i poszczególne zarządy OSP.

W książce umieszczono także historię OSP Rozmierka i mały znany fakt, że w Jędryniach także przed 1963 rokiem istniała Ochotnicza Straż Pożarna.

Bardzo się cieszymy z tej nagrody i jesteśmy dumni, że ziemia strzelecka poprzez naszą publikację jest jeszcze bardziej znana w Polsce.

Edward Dalibóg i Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik