Jesteś tutaj

Mędrcy Świata? w Rozmierce po raz trzeci

Stajenka w kościele w Rozmierce
Stajenka w kościele w Rozmierce

W poniedziałek 6 stycznia 2014 r. w Rozmierce po raz trzeci przeszedł Orszak Trzech Króli dla upamiętnienia Mędrców ze wschodu ? Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy wyruszyli do Betlejem żeby oddać hołd nowo narodzonemu królowi Jezusowi Chrystusowi.

W Kościele święto jest także nazywane Objawieniem Pańskim, co znaczy, że wtedy Pan Jezus objawił swoją boskość wobec świata i zostało ustanowione dla podkreślenia, że Chrystus przyszedł na świat zbawić ludzi na całych świecie.

W tym roku po raz kolejny w orszaku uczestniczyło wielu mieszkańców Rozmierki, Jędryń, Podborzan i Rozmierzy oraz przybyłych gości. Pogoda była przepiękna, bardzo wiosenna ? dość ciepło i świeciło słońce. W czasie przemarszu grała orkiestra strażacka, a wierni śpiewali.

W rolę królów wcielili się Jan Bawohl z Jędryń, Paweł Foltyn z Rozmierzy i Norbert Kusidło z Rozmierki. Trzej Królowie symbolicznie oddali hołd i złożyli dary? złoto, kadzidło i mirrę w stajence w naszej świątyni. W orszaku szły także ?zwierzęta? ? wół (Artur Glinka) i osioł (Daniel Chudala) z Rozmierzy. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się trzy diablice oraz dwa duże anioły. W pośród uczestników było wielu pasterzy czy aniołków.

W czasie nabożeństwa wierni śpiewali pieśni Bożenarodzeniowe, a potem ks. prob. Andrzej Kowolik udzielił wszystkim błogosławieństwa oraz podziękował wszystkim za zorganizowaniem przemarszu, wykonaną dekoracje i stroje, część artystyczną i kulinarną.

Po nabożeństwie w rozmiereckim kościele wszyscy udali się koło świetlicy wiejskiej na poczęstunek oraz na występ zespołu Silesia z Rozmierki i przedstawienia teatru z Rozmierzy.
Na boisku uczestnicy zostali serdecznie przywitani przez Danutę Cichoń. Nasz kościelny Jan Orzeł na boisku przywitał uczestników oraz złożył życzenia Świąteczne i Noworoczne po góralsku.

Następnie rozmierecka grupa Silesia zaprezentowała licznej publiczności swoje tańce, a członkowie amatorskiego teatru ?Tradycja? z Rozmierzy zaprezentowali przedstawienie pt. ?Pastorałka dla woła i osła?. Nikt się nie nudził. Teksty aktorzy wykonali z takim humorem, co niejednego widza rozśmieszyły, często aż do łez. Przedstawienie zostało wyreżyserowane i przygotowane przez opiekuna Teresę Chudalę na podstawie sztuk współczesnego pisarza Pawła Pawlika. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami zespół Silesia oraz młodych aktorów za trud jaki włożyli w wykonanie przedstawienia.

Dzieci polubiły ?woła? i ?osła? ? były przez nich głaskane i się przytulały do ich sztucznego futra.
Nawet chciały mieć z nimi pamiątkowe zdjęcia. Wszystkie maluchy zostały obdarowane słodyczami.

Orszak zorganizowała Grupa Odnowy Wsi, Sołtys i Rada Sołecka, OSP i DFK Rozmierka wraz mieszkańcami parafii z Jędryń, Podborzan i Rozmierzy.
Nad bezpieczeństwem czuwali członkowie OSP Rozmierka, którzy zabezpieczali przemarsz orszaku główną ulicą do kościoła.
Uczestnicy mogli napić się gorącej kawy, herbaty i grzanego wina oraz zjeść ciasto i kiełbasę z grilla.
Na trasie przemarszu były także osoby z mediów: Agnieszka Pospiszyl ? Strzelec Opolski i Radosław Dimitrow ? NTO.
W tym roku było bardzo fajnie, pogoda była wyśmienita, a humory jeszcze wspanialsze. Zapraszamy za rok na Orszak Trzech Króli w Rozmierce.
Opracował: Piotr Smykała

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik