Jesteś tutaj

VI Wielki Festyn Majowy

VI Wielki Festyn Majowy - podtrzymujący tradycje naszych przodków
przygotowany przez aktywnych mieszkańców naszej wioski.

W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. już po raz szósty po kilkudziesięciu latach przerwy postawiono drzewko majowe w Rozmierce (ostatni raz festyn odbył w 1944 roku na boisku przy ul. Polnej).
Uroczystość zgromadziła liczne grono mieszkańców wsi młodszych jak i starszych oraz przybyłych gości .

Festyn majowy rozpoczął się od uroczystego przeniesienia drąga na boisko. Przemarsz rozpoczął się przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej, Polnej i Powstańców Śląskich na tzw. ?Kozim rynku?. Przygotowany ?Moj? nieśli mężczyźni oraz młodzieńcy ze straży przy marszu granym przez orkiestrę dętą z Jemielnicy. Z przodu kolumny szli członkowie zespołu Silesia niosąc flagi Rozmierki.

Uroczystość zgromadziła liczne grono mieszkańców wsi młodszych jak i starszych oraz przybyłych gości Po przybyciu na boisko ? przewodnicząca Rady Sołeckiej Danuta Cichoń przywitała pochód oraz wszystkich gości i mieszkańców a także poprowadziła dalszą część imprezy. Na miejscu Moj został udekorowany trzema wieńcami z wstążkami. Następnie przyszedł czas na bardzo efektowny moment ? ustawienia pionowo Moja na nowo odnowionym stelażu. W tym roku także odnowiono i Moj. Bardzo sprawnie tą czynność wykonali nasi dzielni strażacy. Zgromadzona publiczność nagrodziła strażaków gromkimi oklaskami.

Rozpoczęły się występy ? na początek wystąpiła orkiestra dęta z Jemielnicy, która zaprezentowała liczne utwory ze swojego repertuaru po tym dla mieszkańców oraz gości prezentowały się tańcami dzieci z przedszkola i młodzież szkoły podstawowej . Po tych występach zaprezentowali się rodzice oraz nasze panie z Aerobiku nie zabrakło także pana który wraz ze tymi ?Zjednoczonymi siłami Rozmierki i Jędryń? zaprezentowali taniec pt. ?Starość to radość? ? tym tańcem rozśmieszyli wszystkich do łez.

W następnej części imprezy odbył się konkurs zręcznościowy: z chętnych do udziału w konkursie wyłoniono dwie drużyny po pięć osób każda: żonaci i kawalerowie ? którzy mieli za zadanie:(zjedzenie kromki chleba, wypicie piwa przez słomkę, dmuchanie balonów, wypalenie papierosa oraz wypicie kieliszka) Konkurencje wygrali kawalerowie, za co otrzymali beczkę piwa, a żonaci Panowie na pocieszenie także otrzymali beczkę z piwem. Po tych zawodach z półtoragodzinnym repertuarem wystąpiła ?Gwiazda tej imprezy Klaudia i Kasia Chwołka ? które przy akompaniamencie akordeonu wykonywały piękne śląskie piosenki.

Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna z udziałem? D J Kristiano?. Goście i mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych ? chociaż było dosyć zimno wszystkim dopisywały humory i świetnie się bawili.
Dla każdego było to, co lubi jedni mieli coś dla ducha, inni dla ciała. Była grillowana kiełbasa, ciasto, kawa i herbata oraz bogato zaopatrzony bufet.

W festynie uczestniczyli między innymi zaproszeni goście: Proboszcz naszej parafii Ks. Andrzej Kowolik, grono pedagogiczne zarówno z przedszkola jak i szkoły podstawowej. Radna Rady Gminy ? Sołtys wsi Jędrynie Pani Zofia Habasz, Kierownik Referatu rolnictwa Gminy ? nasz mieszkaniec Bernard Kusidło .Tym razem bez Starosty oraz Burmistrza

Nasz Festyn majowy miał głównie na celu kultywowanie zanikłych już tradycji naszych przodków oraz pokazanie i przekazanie młodszemu pokoleniu wartości dziedzictwa kulturowego ,walorów oraz dorobku naszych przodków - który był ich częścią lokalnej tradycji wpisanej od wielu pokoleń.
Pokazaliśmy młodszemu pokoleniu wartości pielęgnowania tych tradycji oraz umożliwiliśmy dobrą integrację wszystkim mieszkańcom naszej wioski tym najmniejszym, większym jak i dorosłym.

Dziękujemy naszym sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do zorganizowania tego festynu.

Organizatorem imprezy była: Sołtys, Rada sołecka, Mniejszość Niemiecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Rozmierki

Opracował JS

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik