Jesteś tutaj

Warsztaty zdobienia ozdób wielkanocnych w Rozmierce

Kroszonki z Rozmierki

W piątek 28 marca 2014 r. w Świetlicy Wiejskiej w Rozmierce mieszkańcy uczestniczyli w warsztatach zdobienia ozdób wielkanocnych pod hasłem ?Ozdabiać jajka wielkanocne każdy może na różne sposoby?.

Warsztaty prowadził Norbert Kusidło z naszą świetlicową Gabrielą Misz.

Każdy według swojego uznania mógł wykonać swoją ozdobę na jajku. Norbert Kusidło opowiadał również o innych metodach zdobienia jaj m.in. woskiem i sitowiem.
Uczestnicy zdobili jaja różnymi technikami. Młodsi uczestnicy malowali jaja za pomocą flamastrów oraz zdobili styropianowe jaja cekinami. Powstały jaja zdobione metodą rytowniczą, czyli najpopularniejsze w naszym regionie kroszonki. Na wcześniej pofarbowanych jajach za pomocą nożyka doświadczeni kroszonkarze wydrapywali misterne motywy roślinne ? kwiaty, liście, palmy.
Pozostali zabrali się za skrobanie jaj. Powstało kilkanaście pięknych jaj wielkanocnych stworzonych przez dzieci i młodzież.

W warsztatach uczestniczyło 22 osoby. Przyszła nie tylko dzieci i młodzież szkolna, ale również nasi lokalni twórcy ludowi: Norbert Kusidło, Helena Piontek, Maria Deja, Teresa Korczak, Justyna Manderla i Ewa Kaczmarczyk.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Można było się przekonać, iż zdobienie kroszonek nie należy do łatwych zadań i jest bardzo czasochłonne.
Aby umilić czas spędzony podczas warsztatów przygotowano kawę i herbatę oraz coś słodkiego a każde dziecko za udział w warsztatach otrzymało upominek.

Opracował: Piotr Smykała

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik