Jesteś tutaj

Jubileusz 30-lecia zespołu „Silesia” z Rozmierki

W 2022 roku zespół taneczno-wokalny „Silesia” z Rozmierki obchodził 30. lat działalności artystycznej. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 grudnia 2022 r. w restauracji Del Vilagio w Izbicku. W spotkaniu brało udział wielu byłych i obecnych członków zespołu. Członkowie zespołu mieli co wspominać a także jak zawsze wspaniale się bawili do późnych godzin nocnych.
To już 30. lat działalności zespołu a mimo upływu lat, zespół jest cały czas „Młody”. Przez ten czas do zespołu należało dziesiątki dzieci i młodzieży. Jedni w zespole byli krótko a inni bardzo długo.
Obchody jubileuszowe zespołu „Silesia” objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Opolskiego. Mieszkańcy i wielbiciele dziękują za przepiękne przeżyte chwili z „Silesią” i życzymy wielu dalszych sukcesów i satysfakcji pracy artystycznej w następnych latach.

Poniżej krótka historia zespołu:
Zespół „Silesia” został założony w 1992 r. przez dwie siostry: Manuelę i Natalię Przybyła, i należy do jednych z najstarszych zespołów Mniejszości Niemieckiej działających na Opolszczyźnie. Od początku celem działalności członków zespołu było uratowanie od zapomnienia starych pieśni i tańców ludowych polskich, niemieckich i śląskich. Na początku zespół składał się z 15 osób (dzieci i młodzież), w 2012 r. w zespole było 48 osób.
Wraz ze wzrostem liczby członków zespół był dzielony na grupy pod względem wiekowym. Obecnie składa się z trzech grup: młodsza (21 osób), średnia (18 osób) i starsza (15 osób).
Początkowo próby odbywały się w sali świetlicy wiejskiej w Rozmierce. Już w sierpniu 1992 r. zespół wystąpił w Jemielnicy. Niestety z powodu ciasnoty w świetlicy zespół musiał szukać nowego lokalu. I tak w 1994 r. dzięki staraniom rodziców dzieci z zespołu udało się uzyskać pomieszczenie przy ulicy Strzeleckiej. Od tego czasu zespół tak naprawdę zaczął działać.
Członkowie zespołu od początku występują w opolskich strojach ludowych, jednak z czasem, w miarę możliwości, wzbogacali się o inne stroje ludowe.
W tym czasie powstał również repertuar, który z biegiem lat był wzbogacany o różne pieśni i tańce z Polski, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch i Ameryki, a także z regionu Moraw, Śląska i Bawarii. We wrześniu 1994 r. zespół został zaproszony do Niemiec na Dzień Ojczyzny (Tag der Heimat) odbywający się w Velbert. Od tego czasu co roku zespół występuje w tym zaprzyjaźnionym mieście. „Silesia” występowała także w innych miasta na terenie Niemiec.

Od 1994r. byli ponad czterdzieści razy ze swoim repertuarem w Bonn, Bremen, Heubach, Nürnberg, Dusseldorf, Wesel, Königswinter i Arnsberg.
W 2002 r. zespół Silesia obchodził swój mały jubileusz 10 lat działalności. Z tej okazji został zorganizowany festyn jubileuszowy w Rozmierce.
W 2009 r. zespół powrócił z powrotem do świetlicy wiejskiej w Rozmierce, gdzie prowadzi próby i występuje na różnych imprezach okolicznościowych.
Grupa występuje w kraju i zagranicą na różnych imprezach, festynach, piknikach i przeglądach.
Starsi członkowie zespołu sami układają choreografię do tańców i pieśni, powstaje przez to swoisty repertuar, który jest wizytówką zespołu.
Pomysły na choreografię często rodziły i rodzą się spontanicznie - z dnia na dzień, jak powiedział ich przyjaciel z Velbert, Joachim Karwoczik: „Wy to możecie zawsze coś zrobić Rein spontan”. W czasie wzlotów, ale także i trudnych chwil do pracy inspirował, wspomagał i podnosił na duchu członków zespołu wielki ich przyjaciel Damian Spielvogl, bez którego nieraz by się nie odbył wyjazd wraz z występem.
Członkowie zespołu nie tylko śpiewają i tańczą ale biorą również udział w pielgrzymkach mniejszości narodowych na Górze św. Anny. Dla wielu członków zespołu próby i występy stały się częścią życia. Dziś mieszkańcy w ogóle nie wyobrażają sobie życia bez „Silesii”, która daje wiele radości i satysfakcji, zarówno młodym jak i starym. Jest ona częścią rozmierskiej kultury i tradycji.
Repertuar zespołu składa się między innymi:
Sternpolka (1992 r.)
Zigeunerpolka i Kegelkoenig (1993 r.)
Kreuz Koenig (1994 r.)
Tirolerpolka (2003 r.)
Silesia in Bayern (2007 r.)
Chickentanz (2008 r.)
Akkordeonpolka, Italianopolka i Cotton Eye Joe (2009 r.)
Lajkonikpolka i Sommerliebetanz (2010 r.)
Od samego początku zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień oraz plasując się na czołowych miejscach. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć:
Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach: I miejsce (2002 r., 2003 r.), II miejsce (1995 r., 2004 r.), III miejsce (1994 r., 2005 r.);
Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych w Leśnicy: II miejsce (2005 r., 2006 r.), I miejsce (2007 r.);
Przegląd Twórczości Amatorskiej Kół TSKN „Unser Singen” występ w 2006 r.;
14 października 2012 r. zespół uczestniczył w Festiwalu Muzycznym Narodów Europy "Pod wspólnym niebem" w Olsztynie;
6 października 2012 r. odbył się festyn integracyjny Mniejszości Niemieckiej pt. „Kultura niemiecka na przykładzie działalności zespołu Silesia” Jubileusz XX-lecia.Impreza jubileuszowa odbyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym Sabiny i Dariusza Król w Szymiszowie;
3 maja 2014 r. zespół Silesia wystąpił gościnnie na Suchych Łanach w obchodach Dnia Strażaka i święta Drzewka Majowego (niem. Maibaum);
2014 roku zespół Silesia otrzymał nominację do nagrody Laura Ziemi Strzeleckiej za rok 2013 w kategorii Działalność Kulturalna;
11 maja 2014 r. zespół Silesia uczestniczył w II Jarmarku Folklorystycznym w Izbicku;
Rok 2014 to wiele występów na imprezach: dożynki w Lichyni, festyn w Dolnej, Oktoberfest w Jemielnicy, jak co roku występy w niemieckim Velbert.
Zespół w ostatnich latach uczestniczył w wielu festynach i imprezach.

Historia zespołu – link: http://rozmierka.eu/zespol-taneczno-wokalny-silesia-z-rozmierki
Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik