Jesteś tutaj

Nasz Parafianin diakon Daniel Chudala przyjął święcenia kapłańskie

W sobotę 22 maja 2021 r. diakon Daniel Chudala w katedrze opolskiej przejął święcenia kapłańskie z rąk bp opolskiego Andrzeja Czai.
Obecnie świecenia kapłańskie przyjęło trzech diakonów: wcześniej w Głogówku ks. Dariusz Karbowski (pochodzi z Gdańska) a w Opolu ks. Daniel Chudala z naszej parafii i ks. Michał Banaś z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach.

W trakcie uroczystości kandydaci na kapłana złożyli na ręce biskupa przyrzeczenie czci i posłuszeństwa.
Następne w czasie litanii do wszystkich świętych modlili się, leżąc na posadzce świątyni (gest poświęcenia się Bogu).
Po modlitwie bp Andrzej Czaja w milczeniu i ciszy nałożył ręce na głowy diakonów dokonując konsekracji przez samego Boga.
Potem biskup zakończył obrzęd przez odśpiewanie modlitwy święceń kapłańskich.
Nowi wyświęceni kapłani ubrali się w szaty z pomocą swoich proboszczów: ks. Kamila Grunda z Rozmierzy i ks. Adama Ciosmaka z Łambinowic.
Bp Andrzej Czaja nowym kapłanom namaścił dłonie olejem krzyżma, przekazał patenę z chlebem i kielich z winem i wodą – to znaczy, że od dzisiaj mogą sprawować Eucharystię.
Na koniec biskup im przekazał znak pokoju.

Pod koniec uroczystości nowi księża wszystkim podziękowali a bp opolski Andrzej Czaja wręczył dekrety, gdzie będą posługiwać.
Od 25 sierpnia 2021 r. ks. Daniel Chudala będzie wikariuszem w parafii św. Michała w Opolu – Półwsi a ks. Michał Banaś będzie wikariuszem w parafii św. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu
W uroczystości brali udział biskupi, kapłani, rodziny i krewni oraz zaproszeni goście.

W niedzielę 23 maja 2021 r. o godz. 12 w kościele parafialnym (gromadząc się wokół świątyni ze względu na pandemię) w Rozmierzy zostanie odprawiona msza św. prymicyjna przez neoprezbitera ks. Daniela Chudali a o godz. 17 podczas popołudniowego nabożeństwa, wszyscy będą mogli uzyskać błogosławieństwa prymicyjnego.
Natomiast w poniedziałek 24 maja o godz. 12 w Rozmierzy, ks. Daniel Chudala odprawi mszę św. dziękczynną w intencji parafian i gości.

Więcej o nowych kapłanach na stronach Nowej Trybuny Opolskiej:
https://nto.pl/diecezja-opolska-oto-sylwetki-kandydatow-do-kaplanstwa-dz...
https://nto.pl/opole-swiecenia-kaplanskie-w-katedrze-opolskiej-od-soboty...

Opracował: Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik