Jesteś tutaj

OSP Rozmierka hucznie obchodziła 100 lat działalności. Jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, najwyższym odznaczeniem ZOSP RP

W sobotę w słoneczny i upalny (plus 33ºC) dzień 19 czerwca 2021 r. strażacy OSP Rozmierka obchodzili 100 lat działalności.
Uroczystość odbyła się w Rozmierce wspólnie w obchodami Gminnych Dnia Strażaka.
Z powodu obostrzeń związku z pandemią, uroczystości się nie odbyły w maju.

Zacny i piękny jubileusz rozpoczął się od mszy św. odprawionej w kościele filialnym w Rozmierce w intencji strażaków i ich rodzin.
Następnie strażacy, poczty sztandarowe, mieszkańcy i goście przy akompaniamencie Orkiestry Strażackiej Strzelce Opolskie przemaszerowali pod remizę OSP Rozmierka, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Po apelu strażackim, powitaniu strażaków i gości oraz przedstawieniu historii jednostki OSP Rozmierka nastąpiło wręczenie odznaczeń dla strażaków. Złotym Znaku Związku odznaczona została OSP Rozmierka, prezes OSP Rozmierka – Jan Bytomski i zasłużony strzelecki strażak oraz kronikarz, dokumentalista, muzealnik, współautor książki „Dzieje pożarnictwa na ziemi strzeleckiej 1863–2013” – Edward Dalibóg. W dalszej części uroczystości zostały wręczone inne odznaczenia dla najbardziej zasłużonych strażaków z całej gminy oraz wręczono dyplomy i upominki dla najmłodszych zwycięzców w konkursach strażackich. Na koniec prezes Jan Bytomski z imieniu jednostki OSP Rozmierka odebrał mnóstwo prezentów z rąk samorządowców i gości, którzy dziękowali za ogromny trud i wielki wkład pracy strażaków a także za akcje ratowniczo-gaśnicze. A orkiestra zagrała 200 lat…
Po oficjalnej części odbyła się biesiada pod namiotem ustawionym przy remizie. Uczestnicy jubileuszu przy stołach na których znalazły się talerze z kołoczem, kawę i herbatę w termosach oraz zimne napoje (to było najważniejsze w tym upale). Była też strażacka grochówka, zimna płyta, krówka strzelecka – same fajne smakołyki.
Na koniec orkiestra strażacka wykonała przepiękny koncert przy remizie. Było co słuchać, takie granie koncertowe to tylko ta orkiestra… z tymi muzykami.
W uroczystościach brali udział m.in.: weterani z OSP Rozmierka, wiceprezes ZG ZOSP RP w Warszawie – Teresa Tiszbierek, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich – mł. bryg. Damian Glik, wiceburmistrz Strzelec Opolskich – Maria Feliniak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Henryk Rudner, radny Rady Miejskiej – Bernard Kusidło, zasłużony strażak i kierownik Referatu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego – Jan Bogusz, sołtys sołectwa Rozmierka – Joachim Kaczmarczyk, strażacy z całej gminy Strzelce Opolskie, liczni mieszkańcy i goście.
Kochani Nasi Strażacy – młodzi, starsi i weterani – byliście i jesteście potrzebni w każdej chwili, o każdej porze, to co robicie jest największym poświęceniem – dlatego Dziękujemy Wam za wszystko co robicie dla dobra bliźniego. Wam życzymy dużo zdrowia, pięknych chwil w życiu oraz udanych i szczęśliwych akcji z których zawsze wracajcie zdrowi do swoich domów rodzinnych.
Jesteśmy z Was dumni…
Opracował:
Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik