Jesteś tutaj

Pielgrzymka odpustowa na Górę św. Anny

Pielgrzymka z parafii Rozmierz
Pielgrzymka z parafii Rozmierz

W dniu 29 lipca 2012 r. odbyła się pielgrzymka odpustowa do świętej Anny. Każdego roku od pokoleń wierni z Rozmierzy, Rozmierki, Jędryń i Podborzan (parafia Rozmierz) idą pieszo na Górę św. Anny.

Uczestniczą także osoby mieszkające zza granicą, które specjalnie przyjeżdżają na pielgrzymkę. W tym roku z parafii uczestniczyło 214 osób. Po drodze na skrzyżowaniu do pielgrzymki dołączyło 107 wiernych z parafii Suchej i dalej razem szli na Górę św. Anny.

Należy to już do tradycji. Razem z wiernymi z parafii Sucha i Rozmierz pielgrzymują na odpust św. Anny do sanktuarium na Górze św. Anny. Pierwsza wzmianka o pielgrzymce z parafii Rozmierz pochodzi już z roku 1766. Ówczesny proboszcz Georg Heinrich Neuman wraz z wiernymi brał udział w obchodach św. Marcina. W roku 1767 r. wierni znów byli w sanktuarium czcząc święto Wniebowzięcia NMP, a następna pielgrzymka odbyła się dwa lata później w 1769 r. z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego. W uroczystościach tych brali udział także wierni z innych miejscowości ? Rozmierzy, Rozmierki, Jędryń, Podborzan, Szymiszowa, Suchej, Suchodańca, Kadłuba, Osieka i Grodziska.

Podczas obchodów kalwaryjskich pielgrzymi modlili się w ulewnym deszczu okazując szczerą miłość dla Chrystusa. W roku 1771 na Zielone Świątki pogoda była przepiękna, a do sanktuarium św. Anny przybyła tylko jedna zorganizowana procesja z parafii Rozmierz. W latach 1772-1774 oraz w roku 1775 i 1777 wierni z parafii Rozmierz uczestniczyli także w pieszych pielgrzymkach z okazji Zielonych Świąt.

Piesze pielgrzymki do sanktuarium na Górę św. Anny należą do najstarszych w regionie i kultynuowane są do dzisiaj.

Opracował: Piotr Smykała

Bibliografia:
Hettwer J., Aus dem Chelmer Lande 1929, 1930, 1931
Smykała P., Rozmierz 1256 ? 2006

kategoria: 
Rok: 

2012 C Romuald Kubik