Jesteś tutaj

Silesia z Rozmierki gościła w niemieckim Velbert

Grupa taneczna Silesia po raz kolejny gościła w tym roku (28 listopad ? 1 grudnia) w Velbert na Westfalii, gdzie wspólnie z członkami Śląskiego Ziomkostwa (niem. Landsmannschaft Schlesien) brała aktywny udział w obchodach Barbórkowych (niem. Barbarafeier) oraz Spotkaniu Bożenarodzeniowi (niem. Weihnachtsfeier).

Do celu dojechaliśmy w piątek wczesnym popołudniem. Jak co roku byliśmy zakwaterowani w miłym schronisku młodzieżowym, gdzie można było miło spędzić czas oraz dobrze zjeść. Po wspólnym obiedzie, spacerkiem udaliśmy się do centrum miasta, gdzie każdy miał okazję spędzić czas wolny jak chciał. Miasto mimo, że małe ma swój charakterystyczny klimat. Wieczorem zaczęły się próby, żeby dobrze się przygotować do występów. Dojechali pozostali członkowie zespołu i w pocie czoła, mimo zmęczenia, ćwiczyliśmy do późnych godzin wieczornych.
Sobota również zaczęła się od prób. Ostatnie zmiany, poprawki, próby śpiewu i przyszedł czas na wyjazd na występ. W sobotę wzięliśmy udział w tradycyjnym Barbarafeier, gdzie obok naszych występów, punktem kulminacyjnym był taniec sztygarski (niem. Steigerreigen), w którym nasi chłopcy z Rozmierki brali w nim udział w strojach górników i razem wszyscy śpiewali ?Glück auf??, a potem była zabawa do późnych godzin nocnych.
Na nasz występ w tym roku wybraliśmy tańce nie tylko śląskie czy niemieckie, ale również zatańczyliśmy Poloneza z muzyką z filmu Pana Tadeusza, oraz tańce z Europy wschodniej ? Anouschka, czy Europy południowej ? Italianopolka. Z pewnością dużą niespodzianką był taniec do muzyki Johanna Straussa II ? Tritsch-Tratsch Polka. Do większości tańców choreografię ułożyliśmy sami. Późnym wieczorem starsi członkowie zespołu pokazali taniec teatralny do muzyki ?Marmor, Stein und Eisen bricht?? Wieczór okazał się dużym sukcesem. Otrzymaliśmy gromkie oklaski od publiczności.
W niedzielę rozpoczęliśmy dzień od bogato przygotowanego śniadania w salce przy kościele św. Jana Bosko w Velbert-Birth. W uroczystej mszy św. wzięli udział górnicy oraz żołnierze niemieckiej Bundeswehry oraz policji. Nasz zespół brał aktywny udział w mszy: czytaliśmy czytania, prośby, śpiewaliśmy ?Czarną madonnę? no i mogliśmy pierwszy chyba raz w życiu poczuć prawdziwe kadzidło prosto z Izraela? i z pewnością nasza mieszanka jest dużo lepsza.
Popołudniu odbył się nasz występ na Spotkaniu Bożonarodzeniowe Śląskiego Ziomkostwa w Velbert (niem. Weihnachtsfeier der Landsmannschaft Schlesien in Velbert). W pierwszej części starsi członkowie zespołu przedstawili nieco inną opowieść wigilijną z bombkami i aniołkiem prosto z choinki, w rolach głównych. W drugiej części pokazaliśmy kilka naszych najbardziej pokazowych tańców.
Zmęczeni, ale zadowoleni zakończyliśmy dzień wspólnym małym ?faierem?, na który zaproszeni byli nasi przyjaciele z Velbert: Damian Spielvogel, Joachim Karwoczik z żoną, Pani Ursula i wielu innych. Bawiliśmy się w spójnie. Atrakcją wieczoru z pewnością było rozwiązanie konkursu, w którym brali udział wszyscy członkowie naszego zespołu. W ciągu tych kilku dni każdy pokój miał do wykonania kilka zadań, np. wystąpić w trakcie śniadania z tańcem, pocałować św. Mikołaja i powiedzieć jak bardzo się go kocha, czy też przygotować śniadanie na stołach do góry nogami. Zadania wywołały całe salwy śmiechu.
W poniedziałek po śniadaniu, niechętnie zapakowaliśmy się do autokaru i szczęśliwie razem z firmą Orland wróciliśmy do Rozmierki. Jak zwykle pozostało nam wiele miłych wspomnień z tego wyjazdu i już cieszymy się na kolejny?
Wyjazd jak co roku organizował przyjaciel zespołu Damian Spielvogel. To dzięki jego zaangażowaniu i pracy, grupa z Rozmierki może uczestniczyć w Barbarafeier i Weihnachtsfeier.

Do zobaczenia w 2015 roku!
Opracowała: Rafał Kusidło, Piotr Smykała

Rok: 

2012 C Romuald Kubik